Морська хвороба

Багато кого утримує від знайомства з вітрильними подорожами жахіття морської хвороби. Ці побоювання хоч і не безпідставні, але зазвичай перебільшені. 

Не можна сказати, що на яхті не заколисує, але ці відчуття набагато слабкіше, ніж, наприклад, у морських круїзах. Справа у тому, що корпус яхти докорінно відрізняється від корпусу прогулянкового судна — вона спроектована так, щоб ходити під вітрилами. Погіршення самопочуття викликає бортова хитавиця судна, яка у вітрильної яхти мінімальна за рахунок піднятих вітрил. 

Морська хвороба виникає при впливі механічних або оптичних подразників під час активного або пасивного переміщення тіла в просторі. Іншими словами, через коливання людину заколисує. Пусковим моментом у виникненні стану є конфлікт між відчуттями, які приходять від різних органів почуттів. 

Головною причиною виникнення захитування є слабкість вестибулярного апарату. Важлива також і індивідуальна схильність до розвитку хвороби. В цілому виділяють дві причини. 

У першому випадку симптоми виникають через невідповідність вестибулярних, зорових і сенсорних відчуттів. Тобто органи чуття відправляють в мозок суперечливі сигнали. Наприклад, перебуваючи в рухомому човні, вестибулярним апаратом людина відчуває, що рухається з певною швидкістю, в певному напрямку, але в цей же час рецептори його м'язів, кісток і суглобів посилають в мозок інформацію про стан повної нерухомості. Така невідповідність дратує центри контролю рівноваги і позиції тіла в просторі, що, в свою чергу, викликає слабкість, запаморочення, нудоту і блювоту. 

Друга причина, по якій розвивається морська хвороба — незвичні для вестибулярного апарату прискорення або їх зміна. Цьому може сприяти різкий розгін і гальмування, підйоми і спуски, бортова та килева хитавиця, що характерні при перебуванні на якому завгодно судні в неспокійному морі.
Прояви морської хвороби починаються поступово. Спочатку з'являється позіхання, сонливість, запаморочення, слабкість. Потім наростає нудота, починається блювота, порушується координація рухів. 

Важливо зазначити — в тій або в іншій мірі до морської хвороби схильні всі без винятку люди, питання тільки в межі припустимого навантаження. Приміром, в рятувальних плотах та ботах першим пунктом в інструкції є прийняти пігулки проти заколисування. Справа у тому, що маленький плот на великих хвилях так кидає, що навіть справжні морські вовки цього довго не витримають. Втім, до питання розміру судна ми повернемося потім. 

Чутливість до морської хвороби — річ суто індивідуальна і не пов'язана з фахом та досвідом. Наприклад, мені знайомі професійні водії авто з величезним стажем, які не в змозі їздити пасажиром. Видатний яхтсмен сер Френсіс Чічестер, який наодинці здійснив навколосвітню подорож під вітрилами, був вкрай досвідченим моряком. Що не заважало йому бути навпрочуд чутливим до заколисування, від якого він страждав до двох тижнів (!!!) після виходу в океан. Тим не менш, такі особливості трапляються вкрай рідко. Більшість людей адаптується до хитавиці протягом 1-3 діб. 


Нападів морської хвороби не так вже і складно запобігти. Для цього варто знати та дотримуватися кількох нескладних правил: 

- під час руху яхтою найкраще знаходитися в робочому просторі на кормі палуби — кокпіті; утриматися від довготривалого перебування стоячи чи сидячи у внутрішніх приміщеннях яхти;
- в разі необхідності відпочити у каюті — якнайшвидше лягти у ліжко і кілька хвилин полежати з замруженими очима, потім очі можна розплющувати;
при небезпеці нападу заколисування слід дивитися на обрій у бік відкритого моря: це допомагає очам знайти стабільність;
- у випадку, коли вірогідне велике хвилювання (а капітан про це завжди знає та попереджає завдяки постійному моніторингу прогнозів погоди) — утриматися від споживання жирної їжі та алкоголю;
- якщо ви не впевнені у своїй витривалості — завчасно прийміть спеціальні пігулки. Медикаментозними запобіжними заходами для протидії морській хворобі є спеціальні препарати. По моїм суб'єктивним враженням більш надійні, але і дорожчі ліки без назви канадського виробництва. До того ж їх 25 в блістері.Більш бюджетна хорватська “Драміна” теж добре працює.


Важливо пам'ятати, що незалежно від обраних пігулок їх слід вжити за 30-40 хвилин до виходу в море і в разі потреби не забувати повторювати кожні 3-4 години згідно з інструкцією. 

Також працює і шаманський засіб — браслети з кнопкою. Її слід розташувати так, щоб вона натискала на місце на зап'ястку, де зазвичай пробують пульс. Такі браслети інколи трапляються в аптеках і завжди в наявності на aliexpress.


В разі, якщо відчули перші симптоми морської хвороби (нагадую: позіхання, сонливість, запаморочення, слабкість, і лише потім наростає нудота) — негайно сповістіть капітана. Він має у запасі найдієвіший засіб — поставити хворого до стерна. Це не жарт — активна фізична та розумова діяльність сприяє тому, що зазвичай за лічені хвилини зелена потенційна жертва нападу морської хвороби стає знову рум'яною та бадьорою. 

Якщо попри всі заходи таки вас нудить — займіть місце якомога далі на кормі з підвітреного борту і спокійно лякайте риб. Не переймайтеся — час від часу ще трапляється зі всіма, дивіться на ситуацію філософськи. 

Дуже важлива обставина — розмір яхти. Чим більше (відповідно довше) судно, тим менше ризику отримати морську хворобу. Саме через це у місцях з переважно неспокійним морем бажано замовляти у чартер якомога більшу яхту з тих, що витримує бюджет. 

Використані матеріали зі статті: promedical.com.ua/hvorobi/morska-hvoroba-prichini-i-simptomi/ © PROMEDICAL

Немає коментарів:

Дописати коментар